2019 жылғы шілде айының мерейгерлері

13  шілде

Омаров Қажығали Біркеұлы

туғанына 80 жыл (1939 – 2016)

Қажығали Омаров 1939 жылдың 13 шілдесінде Меңдіқара ауданы Қаражар ауылында көп балалы отбасында  дүниеге келді.Жеті ағайындының ішінде ол жалғыз өзі музыкант болды. Бұған ата-анасының үлесі зор еді. Алғашқы музыкалық азаны оған әкесі үйретті, ал әуеннің сұлулығын қазақ әндерін жанымен сүйетін анасы үйретті. Мектеп бітірген соң Қажығали Алматы музыкалық учелищесіне  оқуға түсіп, кейін Қызылордада институт бітірді, домбыра және хор дирижеры мамандығын алып шықты.

Омаров Қажығали Біркеұлы – сазгер және музыка өңдеуші, фортепианалық  пьеса  оқулықтарының  авторы. Ол қазақ және орыс тілдерінде көптеген әндер, балладалар,сюиттер, скерцо, романстар, Есениннің лирикалық әндері циклін  жазып шығарды, олардың  кейбірі – «Берёза», «Тёмна ноченька» – облыстық филормонияның репертуарына кіріп үлгерді. Сонымен қатар  Қажығали Омаров – Ы.Алтынсарин, А.Байтұрсынов, М.Дулатовтардың өлеңдеріне жазылған әндер  енгізілген «Великие люди поют»  кітабының авторы.

Қажығали Омаровтың  шығармашылық және педагогикалық тағдыры  сәтті  өрбіді. Оның шығармалары  түрлі музыкалық фестивальдардың дипломдарымен  бірнеше дүркін марапатталды. Оның  орындаушылық шеберлігі және  білімімен сусындаған шәкірттері  бар.