2024 жылғы қазан айының мерейгерлері

18 қазан

Наталья Владимировна Кудрявцева

туғанына 65 жыл (1959-2022)

Кудрявцева Наталья  Владимировна 1959 жылы 18 қазанда Рудный қаласында құрылысшылар отбасында дүниеге келген. Мектепті бітіргеннен кейін № 64 (қазір – № 5) КТУ-ға түсіп, «Кең бейінді кран машинисі» мамандығын алды. Кең профильді кран машинисі болып жұмыс істеген Наталья Владимировна өзін өз орнында сезінді. Құрылыстың қызықты процесі оны тұтастай қамтыды, бірақ жас жұмысшы үшін басты құндылықтар әрқашан адамдармен қарым-қатынас пен шығармашылық болды. Сол уақытта ол Л.И.Гайнутдинованың «Современник» халық театрында оқи бастады. Содан кейін дәл осы іс – оның шын мәнінде. Наталья Владимировна «Современник» -те 10 жылға жуық уақыт оқыды. Сол жерде күйеуімен кездестім. 1981 жылы ұлы – Евгений туылғаннан кейін, ол енді МЖУ-ге («Соколоврудстрой» трестіне) емес, Пионерлер мен оқушылар сарайына жұмысқа шықты. Сол жерде ол «Синяя птица» театрын басқарды, онда режиссурада алғашқы қадамдарын жасады.

Наталья Владимировна Кудрявцеваның өміріндегі алғашқы спектаклі – С. Маршактың «Он екі ай» спектаклі. 1986 жылы оны «Горняк» мәдениет сарайына шақырып, «Светлячок» балалар театрына жетекшілік етті. Сол кезден бастап осы күнге дейін Сарайда жұмыс істейді. 1987 жылы Наталья Владимировна Кудрявцева Челябі облыстық мәдени-ағарту училищесін, ал 1992 жылы Челябі мемлекеттік мәдениет және өнер институтын үздік бітірген. 1990 жылы жастар театры, алдымен миниатюралар театры ретінде ұйымдастырылды. Ал бірнеше жылдан кейін үлкен спектакльдер қойылып, жастар театры деп атала бастады. Өнерпаздар қатарында негізінен жоғары сынып оқушылары, студенттер мен жас жұмысшылар бар. 2010 жылы «Бац» «халық» атағын алды. 2011 жылы оның көркемөнер ісіне қосқан үлесі облыстық Меценаттар клубының режиссура жанрындағы сыйлығына ие болды.

Ширек ғасыр ішінде Наталья Владимировна Кудрявцеваның басшылығымен театр сахнаға әлемдік және ресейлік драматургияның көптеген жауһарларын көшірді, «БАЦ» репертуарында 30-дан астам спектакль бар, «Ештеңеден көп шу», «Гамлет», «Ромео және Джульетта», «Он екінші түн», «Пішендегі ит», «Вий» және т.б. Қазір «Светлячок» театры мен «Бац» театры бір-біріне көмек көрсетіп, жастар театрына көшуде. Спектакльдерден басқа, «Бац» театры қалалық іс-шараларға қатыса отырып, «Горняк» МСО және ССКӨБ АҚ іс-шараларына қызмет көрсетіп, белсенді концерттік қызмет атқарады. «Бацтан» ұлдар мен қыздар актерлік және режиссерлік бөлімдерге еш қиындықсыз түсіп, табысты оқып, кейін өз мамандықтары бойынша жұмыс істейді.

Сондай-ақ, Наталья Владимировна жалпыұлттық іс-шаралардың: мюзиклдердің, шоулардың, қалалық ашық аспан шараларының қоюшысы болып табылады.

1. Буланова, Татьяна. Вторая мама по имени «Шеф» [Мәтін] : в КРЦ «Горняк» состоялась творческая тусовка, посвященная юбилею театра «Бац» Н. Кудрявцевой / Т. Буланова // Магнетит. – 2014. – 24 қазан. – Б. 6.
  2. Буляканова, Ю. Бац – и уже 25! [Мәтін]: Театр, дети и «Горняк» – главные ценности в жизни Н. Кудрявцевой / Ю. Буляканова // Магнетит. – 2011. – 21 қазан. – Б. 7.
  3. Вечно юный «Светлячок» [Мәтін] : [беседа с руководителем и основателем детского театра «Светлячок» и молодежного театра «Бац» Натальей Кудрявцевой] / страницу подготовил Мурат Тюлеев ; фото автора                                         // Костанайские новости. – 2022. – 9 маусым. – Б. 20.
  4. Кудрявцева, Н. …А  ощущение  торжественности  осталось [Мәтін] : [воспоминания  режиссёра  театра   Н. Кудрявцевой  о ДК  Горняков] / Н. Кудрявцева // Магнетит. – 1997.  –  10  қаңтар.  –  Б. 4.
  5. Старикова, Ирина. Капитан Кудрявцева : Я не тиран, я диктатор [Мәтін] : [интервью с рук. руднен. театра «БАЦ»] / Ирина Старикова ; фото автора // Хорошее дело. – 2014. – 5 қарашаБ. 4.
  6. Шило, М. «Шеф» и два её театра [Текст] : [о Н. Кудрявцевой – рук. театра] / М. Шило // Костанайские новости. – 2013. – 26 қаңтар. – Б. 5.