5 ақпан

Зюбанова Тамара Федоровна

85 жыл

Тамара Зюбанова Саратов облысында дүниеге келді. Оның ата анасы шығармашылықпен тек жанама байланысты. Анасы – керемет аспаз, өз ісінің үздігі, ал әкесінде бейіндік білімі жоқ, барлық музыкалық аспаптарда ойнады. Үйде музыка әрқашан естілетін. Бұл Тамараның өміріндегі ең үлкен құмарлыққа айналды.

Зюбановтар отбасының тағдыры сол кезге тән. Тың және тыңайған жерлерді игеруге келді. Алдымен Қостанай болды, ал 1963 жылы отбасы Рудныйға көшті. Сол жылы Тамара Рудный музыкалық училищесіне оқуға түседі. Бірнеше жылдан кейін ол біздің заманымызда керемет музыкалық мекеменің алғашқы түлектерінің бірі болды. Сол кезде директор Станислав Гагарин болды, оны қазір де жаны мәдениетпен байланысты ескі адамдар жылы шыраймен еске алады.

Бұл ерекше әйел – тума әртіс. Оның бар бейнесі, мінез-құлқы осыны айқындайды. Жарқын, ерекше, ол пайда болғаннан барлық нәрсе жанданып, әрекетке көшеді.

Кішкентай Тамара – соғыс баласы. Қыз бала орындыққа шығып, анасы аспаз боп істейтін госпиталдағы жаралы солдаттарға, ән айтатын. Қошемет дыбысы оған бала кезден таныс. Және бұл, балалық аңғалдық пен адамзатқа деген ашықтығын жоғалтпаған Тамара Федоровна үшін, ең жақсы дыбыс.