2021 жылғы маусым айының мерейгерлері

Сергей Владимирович Казанцев

туғанына 60 жыл

Сергей Владимирович Казанцев 1961 жылы 14 маусымда Көкшетау облысы Щучинск қаласында дүниеге келді. Көркемдік қабілет оған мұра болды: оның атасы иконаларды жазушы, ал әкесі сәулетші болған. Электрик болып жұмыс істеп, электр гитарасында рок ойнағаннан кейін, ол өзі үшін суретші-безендірушінің қолөнерін таңдады. 1991 жылы Сергей Мәскеудегі Сырттай халықтық өнер университетін бітірді.

Сергей Владимирович Казанцев Рудный және Қостанайда дербес көрмелерін ұйымдастырды. Ол өзінің жұмыстарын Алматы, Астана және Петропавлда  көрмеге қойды. 1995 жылы тамыз айында оның суреттері картины были представлены в Италияда Венециядағы на выставке в частной «CLASSICO» жеке галереясының көрмесінде ұсынылды.

1998 жылы ол Германия мен Голландияның жеке галереяларында қойылды. Соңғы елде ол тіпті біраз уақыт жасады және жұмыс істеді. Ел орталығындағы ежелгі Девентер қаласына туристік визамен келіп кейіннен ол жұмыс визасын алуға тырысты және пәтер жалдап және күн сайын шағын форматтағы суреттерін жаяу жол жанындағы газонға жайып  сатып, біраз уақыт заңсыз жасады. «Пиктура» және «Цветок» екі галерея взяли картины Сергейдің суреттерін сатылымға шығарды. Оның суреттерінің бірі тіпті  Голландия патшайымы Беатрикстің жеке коллекциясына енген. Алайда суретші шет елде ұзақ өмір сүре алмады және біраз уақыттан кейін отанына оралды, онда ол шығармашылықпен айналысуды жалғастырды.

В мае 2002 жылдың мамыр айында Сергей, суретші Игорь Качаевпен бірлесіп, Алматыдағы «Инвентаризация» видео-арт фестиваліне қатысты, онда олар өздерінің «Визит» бейнежұмысын ұсынды.

Сергей Казанцев – суреттерін сату бойынша Рудныйда, Қостанайда және облыста ғана емес, бәлкім, бүкіл Қазақстанда да рекордшы. Ол  жаппай тұтынушы үшін кескіндеме технологиясын мұқият зерттеді. Оның картиналары қандай жылдамдықпен сатылып жатқанына қарап, сіз Казанцев, сөзсіз, сәттіліктің белгілі бір құпиясына ие деген қорытындыға келесіз. Бірақ олардың саны сапаға ауысады деп бекер айтылмаған. Сергей өз ісінде виртуозға айналды. Оның тәсілі танымал. Оның көркем және графикалық олжалары білгірлер мен талғампаз болып көрінгісі келетіндерді қуантады.

Сатуға арналған картиналардан басқа, жаппай тұтынушы үшін суретші жан үшін көптеген картиналар жасайды. Ол тапқан форма мен орындау тәсілі терең жеке, оның суреттері бірден танылады және ұзақ уақыт есте қалады. Кез-келген ерекше құбылыс сияқты, оның жұмысы өнер тарихшыларының әдеттегі бағалау шкаласын бұзады және жаппай көрерменді қабылдаудың дәстүрлі қалыбына сәйкес келмейді.

Казанцев поэзия мен музыканы өте жақсы біледі, оның көптеген шығармалары әр түрлі дәуірлердің өлеңдері мен музыкасынан шабыт алады. Оның көптеген сюрреальды жұмыстары бар. Жұмсақ үнсіз түс схемасы, ағып жатқан белгісіз формалар – бұл ұмытылған армандардың бұлтты айнасында көрінетін делирийдің қиялы. Суретте жұмбақ, аз айтылған бірлестіктер, күтпеген формалардың стихиялық және таңқаларлық комбинациясы неғұрлым көп болса,уақыт өте келе ол көрермендерді шаршатады. Сергейдің картиналарында табылғаннан гөрі жоғалту оңай: уақыт пен кеңістіктің шындық сезімін жоғалту, өзіміздің «мен» кеңістігіміз туралы біліміміздің шынайылығы сезімін жоғалту. Ол кетпеген Жерге оралу – бұл оның көптеген ең жақсы жұмыстарының тақырыбы, арманға оралу, иллюзиямен қоштасу.

Суретшінің жұмыстары ТМД, Германия, Нидерланды, Италия және АҚШ елдерінің жеке жиынтықтарында, Петропавл қаласының бейнелеу өнері мұражайында, Мәскеудегі «НИКОР» галереясында орналасқан.

Сергей Казанцев – терең білімді және өте келемежші адам. Өзінің шығармашылық өмірбаяны үшін ол ой-өрісін кеңейтті. Оның өнерінің метаморфозалары әрқашан қызықты. Біреуі оның пейзаждарын, екіншісі сюрреальды композицияларды ұнатады, бірақ әрдайым – көрмеден көрмеге дейін – оған сәттілік серік болады.