2021 жылғы тамыз мерейгерлері

14 тамыз

Ваганов Иван Андреевич

туғанына 95 жыл

Иван Андреевич Ваганов 1926 жылдың 14 тамызында дүниеге келді. Соғыс алдында жеті сыныпты бітіріп, ол одан әрі қызығатын істі үйренуді жоспарлады: ол машиналар мен механизмдермен қызықты, жылқыларды қатты жақсы көрді, сурет салды, балалайка мен аккордеонда ойнады. Алайда барлық жоспарларға соғыс кедергі болды. Үш жыл бойы Иван колхозда майданға кеткен ағасы Андрейді алмастырды. Ал 1943 жылдың қараша айында банкрот аудандық әскери комиссариатымен әскер қатарына шақырылды. Ол 18 жасқа жетпей майданға аттанды-98-ші соққы дивизиясының 308-ші полкінде артиллерист. Екінші және үшінші Балтық, Бірінші Украин майдандарында 45 мм зеңбірекпен соғысқан.

Иван Андреевич Балтық жағалауында әскери тәжірибеден өтті. Фашистер орманды тасалап, қосымша күштерді тартып, күтпеген жерден шабуылға көшті. Осындай қуатты соққыға шыдамай, полк бөлімшесі шегіне бастады. Осы қиын сәтте снаряд Вагановтың зеңбірегіне тұрып қалды. Зеңбірек командирінің шешімін күтпей, Иван снарядты зеңбірекке қайта салып, атып тастады – зеңбірек босатылып, снаряд жауларға тиді. Содан кейін зеңбірек жауға үздіксіз соққы бере бастады – жау мұндай тығыз отқа төтеп бере алмады, қашты. Осы ұрыста Иванның қолына оқ жарықшағы тиді.

Ол өз полкын Германияда қуып жетті және тағы да жарақат алды. Тағы да, бірақ басқа полктың құрамында ұрысқа аттанды. Алайда өзінің бұрынғы жолдастарын сағынып, бірде оларды көру үшін көрші полкқа аттанды. Жаңа жерде оны іздеп қалады, сөйтіп ол хабар – ошарсыз кеткендер тізімінен бір-ақ шығады. 1944 жылдың соңында алтайдың Велижанка ауылында Вагановтар отбасы ұлының жоғалып кеткені туралы хабарлама алды. Вагановтың өзі бұл қайғылы қатені 1945 жылы наурызда Одер өзеніндегі көпір көпірін қорғау кезінде ауыр жарақаттан кейін, үйге Кавказ ауруханасынан хат жіберіп түзеді. Иван Андреевич Эстонияны, Латвияны, Германияны азат етуге қатысты. Ол Жеңісті госпитальда қарсы алды, 1945 жылы әскерден оралды.

Соғыстан кейін Иван Андреевич Алматыда тігін машиналарын жөндеу шебері болып жұмыс істеді. Шығармашылық жолын игере отырып, ол Алматы музыкалық училищесін үздік бітіріп, біздің өлкемізге жұмысқа жіберілді. 1957 жылы салынып жатқан Рудныйға көшіп, ол жергілікті музыка мектебінің негізін қалаушы болды, сабақ берді, ұзақ уақыт бойы оның директоры болды, осы жерден құрметті демалысқа шықты. Оның бастамасымен Рудныйда музыкалық училище ашылды. Айта кету керек, бұған дейін Қостанай облысында мұндай мекеме болмаған. Оның әр оқушыға деген өз көзқарасы болды, бірақ нәтижесі бірдей: барлығы өз өмірлерін музыкаға арнады. Оның шәкірттерінің бірі Сергей Кобызев көп жылдан кейін Борис Старшининнің «Ммұғалімге арнау» сөзіне ән жазды. Иван Андреевичтің өзі әндерге музыка мен сөздер жазды. Рудный тарихи-өлкетану мұражайында оның «Майдандағы көктем вальсі» әніне ноталары мен сөздері жазылған қолжазбасы сақтаулы.

Керемет мұғалім, ешқашан жабырқамайтын адам, Ваганов қалалық іс-шараларға үнемі қатысып, жас ұрпақты тәрбиелеуге белсенді қатысты. Ол мектептер мен ұйымдарда жастардың алдында жиі сөз сөйледі. Өзінің жауынгерлік өткені туралы өте қызықты әңгімелеп берді.

Иван Андреевич Ваганов III дәрежелі Даңқ, Отан соғысы ордендерімен, «Ерлігі үшін», «ҰОС кезіндегі ерен еңбегі үшін» медальдарымен, «Құрмет Белгісі» орденімен, мерейтойлық марапаттармен марапатталды

.